Mindenki ismeri a nagy kínai találmányokat: a papírt, az iránytűt, a puskaport és a nyomtatást, na meg a porcelánt, a tűzijátékot és a selymet, és valószínűleg az sem nagy újdonság, hogy az evőpálcikát is a kínaiak használták először. Na de tudtad-e, hogy az alábbiak is a kínai elme szüleményei?
- Alkoholos ital
Bizony. Bár könnyedén azt gondolhatnánk, hogy valamely ősi indoeurópai civilizáció piált először, az első alkoholos italokat a tudomány jelen állása szerint Kínában készítették i.e. 7000 környékén, a Sárga-folyó völgyében, 3000 évvel az egyiptomiak előtt és mintegy 5500 évvel a Szudánban talált leletek előtt.
[caption id="" align="alignnone" width="432"] Han-kori edény, melyet a bor melegítésére használtak. cc-by-sa, Gary Lee Todd[/caption]
- Fémharang/fémcsengő
Az első fémből készült harangok illetve csengők is Kínában készültek, i.e. 2000 körül. Vallási szerepe ekkor még nem nagyon volt, háziállatok nyakravalójára kerültek és kocsikat díszítettek velük.
- Főzőedény
A legrégebbi ismert, főzésre használt edényt mintegy 20 000 évvel ezelőtt készítették, és Csianghszi tartományban találták meg egy barlangban. Ez eléggé szenzációs felfedezés, mivel korábban a tudósok úgy vélték, az edények ilyen jellegű használata a mezőgazdaság megjelenésével indult el. A Kínában talált edények azt bizonyítják, hogy jóval a gazdálkodó életmód elterjedése előtt, vadászó-gyűjtögető őseink is használtak főzésre kezdetleges edényeket, főzni pedig edény nélkül is tudtak már jóval korábban is, például földbe vájt, állatbőrrel bélelt lyukakban, forró kövek segítségével.
- Villa
Bár a kínaiak találták fel az evőpálcikát, ők találták fel a nyugati kultúrában már nélkülözhetetlen evőeszközt, a villát is. Irónikus, hogy a nyugati hódítók állandóan barbároknak titulálták a kínaiakat, mert nem használnak kést és villát, anélkül, hogy tudták volna, hogy bizony ezt is a kínaiak csinálták először, i.e. 2000 körül. Számos császársírban találtak csontokból faragott villákat.
- Tészta
Sok fejtörést okozott a tudósoknak, hogy vajon honnan származik a tészta? Nos, a legújabb régészeti kutatások szerint valószínű, hogy Kína területén gyúrták az első tésztákat, mintegy 6000 évvel ezelőtt, méghozzá muharból (a köles egy fajtája).
[caption id="" align="alignnone" width="300"] Megkövült tészta. kaogu.cn[/caption]
- Papírpénz
Az első papír alapú üzleti tranzakciókat a Tang-dinasztia korában (618–907) hajtották végre, ezek pénzletétet igazoló elismervények voltak. A papírpénz eleinte csak bizonyos tranzakciókban váltotta ki a vert pénzérméket (például só esetén). Nagyon egyszerű oka volt a bevezetésének: a nagy összegű üzletkötéseknél meglehetősen nehézkes volt a súlyos pénzérméket használni, illetve a nagy mennyiségű kereslet és a limitált rézbányák is indokolták. A 12. században a Szung-dinasztia rendszeresítette a papírpénz használatát, amikor elegendő arany és ezüst fedezet állt rendelkezésre hozzá.
[caption id="" align="alignnone" width="308"] Szung-dinasztia korabeli papírpénz. Wikimédia Commons[/caption]
- Foci
Általában az emberek úgy tudják, a focit a középkori Európában találták fel, és hagyományosan angol sportnak tekintik. Csakhogy a legelső dokumentált futball Kínából származik, itt már i.e. 3-2. században körül is játszottak egy cu-csu (cùjú) nevű játékot, ahol tollal kitömött bőrlabdát kellett egy szűk lyukon keresztül a hálóba juttatni.
- Igazságügyi rovartan
Ki ne szeretné a CSI-sorozatokat, ahol az igazságügyi szakértők mindenféle érdekes módszerrel oldanak meg gyilkosságokat? Nos Grissom biztos elámulna, hogy már az 1200-as években is támaszkodtak megfigyelési módszerekre a hatóságok, egy 1235-ben történt gyilkossági ügyben eljáró bíró a falu főterére rendelte a parasztokat, akiknek be kellett mutatniuk a sarlóikat, az egyik parasztot ugyanis ilyen eszközzel ölték meg. A vér szagára odasereglő döglegyek azonnal kiszúrták a vétkes sarlót - és így megvolt a gyilkos is. Ez az első dokumentált bűntény, ahol rovarokat használtak fel az ügy felderítésére.
- Körömlakk
A lakkozás szerelmesei megköszönhetik az i.e. 5000 évvel élt kínaiaknak a találmányt. A Ming-dinasztia korában továbbfejlesztett körömlakk tojásfehérje, méhviasz, természetes alapú festék, gumiarábikum és zselatin keveréke volt.
[caption id="" align="alignnone" width="252"] Ce-hszi császárné portréja. Wikimédia Commons[/caption]
- Vécépapír
Hiszitek vagy sem, az első vécépapírról említést a 6. században tett Egy Jan Csetuj nevű hivatalnok. A 13. században már milliós darabszámban gyártottak toalettpapírt az egyes tartományokban.
Köszönet: Wikipédia
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal