Ázsiában nem csak a koreai sorozatok tarolnak, hisz népszerűek a japán és a tajvani doramák is, az utóbbi időben pedig a kínai (szárazföldi kínai) sorozatok is igencsak odatették magukat. Köszönhetően például annak, hogy olyan óriások szálltak be a film- és sorozatgyártásba, mint a Tencent vagy az Alibaba. A több pénz pedig több lehetőséget, jobb forgatási körülményeket, jobb technológiát és több időt biztosít. Meg is van az eredménye! Én például rabja lettem a When a Snail Falls in Love (如果蜗牛有爱情, Zsukuo voniu jou ajcsing; Mikor a csiga szerelmes lesz) című sorozatnak, ami a címével ellentétben egyáltalán nem valami romantikus komédia, hanem egy izgalmas bűnügyi sorozat, méghozzá az egyik legjobb, amit idén láttam!
Történet
Ling város rendőrkapitányságának erőszakos bűncselekményekkel foglalkozó osztályára két új női gyakornok érkezik a rendőrakadémiáról. Hszü Hszü (Xu Xu) kriminálpszichológus, profilozás a feladata, Jao Meng (Yao Meng) pedig egy erős, elkötelezett, lelkes rendőrnő, akinek Csi Paj (Ji Bai), az egység vezető nyomozója a példaképe. Csi jártas a harcművészetekben és rendkívül intelligens és megfontolt rendőr. Először nem hajlandó elfogadni Hszü Hszüt a csapatába, mert a lány megbukott a fizikai terheléses teszten, végül azonban a lány elemző képességét látva belemegy, hogy maradjon, azzal a feltétellel, hogy három hónapon belül át kell mennie az erőnléti teszten. A csapat különféle véres és brutális ügyekben nyomoz, melyek kapcsolódnak egymáshoz és a város egyik legnagyobb cégéhez, amely ráadásul Csi Paj gyerekkori barátnője családjának tulajdonában van. A fura események sorozatának pedig köze van Csi Paj helyettese, Csao Han rendőr apjának eltűnéséhez is. Közben pedig Hszü Hszü rajzos naplót vezet a mindennapokról, melyben munkatársait állatfigurákként ábrázolja. Saját maga a „lassú csiga”, míg Csi Paj az oroszlán. A történet folyamán a csiga beleszeret az oroszlánba.
Zseniális
Senkit ne tévesszen meg a cím, a hangsúly egyáltalán nem a romantikus szálon van, sőt, alig van benne bármi romantika. Apró pillantásokból, gesztusokból, félperces jelenetekből szűrhetjük le a két rendőr között szövődő szerelmet, a történet maga a nyomozásról, a szövevényes bűncselekmény felgöngyölítéséről szól. Izgalmasak az epizódok, sokszor nem lehet tudni, ki is a valódi bűnöző, együtt göngyölítjük az ügyet a rendőrökkel, nem igen kapunk olyan részleteket, amikről ők nem tudnak. Remek akciójelenetek vannak, minden, ami egy ilyen történetbe kell: kungfu, autós üldözés, katonák, rajtaütések, és nem finomkodnak, van torokelvágástól kezdve akasztásig minden.
A színészek telitalálatosak. Vang Ce-ven (Wang Zi-wen), aki Hszü Hszüt alakítja, remekül hozza az egyetemről frissen kikerült, eleinte hideg fejjel gondolkodó, analitikus pszichológust, aki a valódi rendőrmunka során ráébred, hogy nem tud minden szörnyűséget pszichológiával kezelni és az ő érzéseire is hatással vannak a látott borzalmak. Egy okos nőt kapunk, aki remekül elemez, de nem hibátlan, és a hibáinak súlyos következményei adódnak.
A Csi Pajt alakító Vang Kaj (Wang Kai) egy igazi férfigyöngyszem: magas, izmos, fess, jóképű, mély hangú és tökéletesen illik rá az oroszlán-zsaru jelleme. A két főszereplő között működik a kémia, nagyon aranyosak az apró heccelődéseik és interakcióik munkán kívül, mert munka közben kínai zsaru nem romantikázik és pont. :D
Van még egy párosunk, Jao Meng, akit Hszü Jüe (Xu Yue) személyesít meg, és Csao Han, akit Jü Heng (Yu Heng) alakít. Jao Meng egy kemény rendőrcsaj, osztályelső harcművész, akadémiai lövészbajnok, és rendkívül magabiztos, szinte fiús csaj. A történet során az ő érzései is változnak, ahogy éles akcióban megtapasztalja, hogy a rendőrakadémián tanultak nem feltétlenül mindig mentik meg az emberek életét. Ez hozzátartozik a rendőrré váláshoz, és Jao Meng sztoriszála ezt hivatott bemutatni. Csao Han komikus figura, jár a szája állandóan, és folyton hecceli Csi Pajt, de remek, kötelességtudó rendőr. Ahogy minden más rendőr is a sorozatban. Itt kicsit beköszön a kínai pártpropaganda: a gépezet jól működik, a rendőrök semmit nem kímélve, lelkiismeretesen dolgoznak a bűnözők elfogásán, mindenki top zsaru és top tiszt. (Viszont ha belegondolok, a CSI is kábé ilyen utóérzetű, szóval lehet, hogy mégse feltétlenül pártpropaganda ez)
Hszü Jüe mint Jao Meng
Jü Heng mint Csao Han
A sorozat technikailag is igen rendben van, szép az operatőri munka, olyan mintha mozifilmet néznénk. Hszü Hszü rajzai is megelevenednek, ezek is szépen vannak megcsinálva. Nagyon jó az aláfestő zene (azóta is vadászom az ending credit alatti zenét). Az epizódok 30 percesek (mínusz a felvezető képsorok és az ending kredit, szóval kb olyan 25 perc valójában) és a sorozat 21 részes. Gyöngyörű pekingi dialektusban beszélnek (imádom!), Vang Kaj hangjáért pedig meg kell őrülni. Baromi jól összerakott, szépen filmezett sorozat, egyedül a külföldön forgatott részekben szereplő burmai "színészek" olcsó játéka és a főszereplők erőltetett angolja (ami rontja a színészi játékuk minőségét, annyira koncentrálnak a kiejtésre; pont mint a koreai sorozatokban) miatt nem kap tőlem maximális pontot. Abszolút ajánlott megnézni!
Megnézhető: VIKI (magyar felirat van)
Értékelés: 10/9
Képek: Tencent Penguin Pictures
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.