K-POP 101: Kézikönyv kezdőknek - 3. fejezet
- 1. fejezet: Mi az a K-pop? (Bevezető)
- 2. fejezet: Az együttesek felépítése, képzése
- 3. fejezet: A kiadók
- 4. fejezet: Fiúegyüttesek
- 5. fejezet: Lányegyüttesek
- 6. fejezet: Szóló előadók
- 7. fejezet: Alternatív előadók
- 8. fejezet: Kapcsolódó szórakoztatóipar (TV-műsorok, sorozatok)
A kiadók
A K-pop-előadók kiadói teljesen másképp működnek, mint a nyugaton megszokott lemezkiadók. Nyugaton általában az előadónak van egy menedzsere, vagy szerződése egy menedzsmentcéggel, és külön szerződést kötnek a lemezek kiadására, például olyan nagy lemezkiadókkal, mint a Universal Music vagy a Sony Music. Emellett a híresebb előadóknak külön van még például PR-csapata, de Lady Gaga olyan céget is szerződtetett, ami a rajongói klubját igazgatja.
Koreában a lemezkiadó maga látja el az összes funkciót, amit külföldön külön cégeknek adnak ki. Az ügynökségnek (agency) nevezett társaságok egyben lemezkiadók, PR-ügynökök, marketingügynökök, menedzserek, de ők biztosítják a stylistokat, sminkeseket, edzőket, testőröket is, fenntartják a sztárkollégiumot, ahol az idolok laknak (legalábbis jó pár évig), és biztosítják a gyakornokok képzését, majd a debütált idolok számára a gyakorlótermet, megtervezik a napi programjukat. Szinte minden K-pop-ügynökség menedzsel színészeket is.
A három legnagyobb koreai kiadó-ügynökséget szokás Big 3 néven nevezni. Ők bevétel szerinti sorrendben az S.M. Entertainment, a YG Entertainment és a JYP Entertainment.
Az SM a legrégebbi és legnagyobb, 1995-ben alapította I Szuman (Lee Soo-man). A koreai hullám zászlóvivő előadói tartoznak ide, mint BoA, a Girls' Generation, a Super Junior, a TVXQ, a Shinee, az f(x) vagy a legújabb szenzáció, az Exo.
[caption id="attachment_2026" align="aligncenter" width="422" class=" "] Fotó: Michaela den, cc-by-sa-3.0[/caption]
A YG-t a koreai popipar új korszakát megalapító Seo Taiji & Boys banda egyik tagja, Jang Hjonszok (Yang Hyun-suk) alapította 1996-ban. Sokáig kis cég volt, hiphop/alternatív vonalon, 2006-ban a BIGBANG érkezésével változott meg a státusa. Ide tartozik még többek között a 2NE1, a 1TYM, Psy, Tablo, Lee Hi és újabban a Winner.
[caption id="attachment_2027" align="aligncenter" width="337" class=" "] Fotó: Allkpop[/caption]
A JYP Entertainment atyja J.Y. Park, aki maga is elismert énekes a mai napig. 1997 óta létezik, és itt kezdett a legenda, Rain. Előadói között van a 2AM, a 2PM, a Wonder Girls, a Miss A és a Got7.
A negyedik legnagyobb ügynökségként szokás számon tartani a Cube Entertainmentet, mely 2006-ban jött létre, és olyan előadókat menedzsel, mint a 4minute, a Beast, a BTOB és újabban Rain.
[caption id="attachment_2029" align="aligncenter" width="488" class=" "] Fotó: Cube Entertainment[/caption]
Ezen felül számos kiadó található még Koreában, például:
- DSP Media (Kara)
- FNC Entertainment (CNBLUE, FTISLAND, AOA, Juniel)
- LOEN Entertainment (IU)
- Starship Entertainment (a LOEN leányvállalata) (Sistar, Boyfriend, K.Will)
- Pledis Entertainment (NU'EST, After School)
- Woollim Label (Infinite, Nell)
- TS Entertainment (BAP, Secret)
- TOP Media (Teen Top, 100%)
- Amoeba Culture (Zion.T, Dynamic Duo)
- MBK Entertainment (Core Contents) (T-ara, Speed)
- Nega Network (Brown Eyed Girls, LC9, Lunafly)
- NH Media (UKISS, Big Star)
Az albumok fizikai nyomását és terjesztését (beleértve a digitális terjesztést is) nem maguk a kiadók végzik, hanem a terjesztők, a legnagyobbak a CJ E&M, a LOEN, az A&G Modes, a KT Music, a Soribada, valamint a nyugatról már ismert Universal Music, a Sony és a Warner Music.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
deniblender 2014.10.05. 10:26:40
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal