A bőngészőpiac szinte telített manapság, a Google fejlesztette Chrome magasan vezeti a listát, mögötte a Firefox és az Internet Explorer vetélkednek, majd kisebb böngészők, mint a Safari és az Opera kullognak. A koreai keresőóriás, a Naver saját fejlesztésű böngészőt dobott ki, mely nem titkoltan a koreai piacra készült, azonban a pár hete kiadott frissítés már angol nyelven is elérhetővé teszi a Whale-t, és ezzel pedig remek alkalmat ad azoknak, akik szeretnék kipróbálni ezt a csodaböngészőt, de nem tudnak koreaiul. A bálnácska ugyanis elképesztő funkciókat ad a kezünkbe, Chrome-rajongóknak le fog esni az álluk, hogy mi mindent tud ez a böngésző (és nem zabál annyi memóriát mint a Chrome, pedig a Chromiumon alapszik).
Előre bocsátom: nem vagyok IT-szakember, átlag felhasználói szemmel nézem a Whale-t, ezt a posztot is ebből a böngészőből írom éppen. Lássuk hát mit tud a Whale, és miért döntöttem úgy, hogy lecserélem rá a Chrome-ot.
A Whale egészen addig nem ragadott meg, amíg meg nem jelent az angol nyelvű változat. Nem azért, mert a koreaival ne tudnék mit kezdeni, hisz olvasok koreaiul, hanem mert az echte koreai változat 100%-ban koreai igényekhez lett szabva, például a Naver keresőjét használta a böngésző címsorába gépeléskor. Most már Google-t is be lehet állítani alapértelmezett keresőnek, ami nem koreaiak számára napi használathoz nyilván sokkal jobb.
Teljesen személyre szabható
Amit az Androidban is szeretek, az a legfőbb vonzerő számomra a Whale-ben is. Úgy alakítom, ahogy nekem tetszik. Szinte minden testreszabható rajta.
A Whale specialitása, hogy egy rakás beépített funkciót kapunk, és ezeket kedvünkre pakolhatjuk és alakíthatjuk. A jobb oldalra kapunk egy oldalsávot, melyen alapból kapunk egy gyorskeresőt, egy Bellit (ezt majd kifejtem), egy Widgets eszköztárat, gyors elérést a kedvenceinkez és a Naver saját fordítószolgáltatását, a Google Translate-tel versengő Papagót.
Ezek az eszközök egy kis popupban csúsznak előre, és ha újra rákattintunk a gombra, eltűnnek. Ebbe az oldalsávba kedvenc eszközeinket is felvehetjük, vagy gyakran látogatott weboldalakat. Én a szótáraimat tettem ide, ez roppant hasznos, ha böngészés közben szótárazni kell, ugyanis nem kell böngészőfület váltanom, csak becsúszik oldalról a szótár és már használhatom is! Ide tettem még pl. az Instagramot (melyet mobilverzióban jelenít meg, így akár a laptopról is posztolhatok képet Instára), valamint a Youtube-ot, hisz így akár böngézés közben is tudok videót nézni, anélkül, hogy el kellene kattintanom az oldalról.
Az oldalsó eszköztárban a Naver szótárát is elhelyeztem, képregényt olvasok így, könnyebb így szótárazni, mint átkattintgatni másik fülre!
A Widgetek is marha jók, van óra, mely a koreai és a helyi időt mutatja, időzítő, számológép, valutaváltó, mértékegység-váltó, koreai helyesírás-ellenőrző és tőzsdeárfolyam is, és a legjobb benne, hogy ami nem kell, nyugodtan ki lehet kapcsolni.
A jobb felső sarokban kapunk egy Belli-gombot, a szokásos kedvencekbe tevő gombot, a letöltésvezérlőt, az automata weboldalfordító gombját, ami felismeri a nyelvet, majd jönnek a nyalánkságok: a Whale beépített képernyőkép-készítővel rendelkezik, méghozzá multifunkcióssal! Tud kivágást, teljes képernyőt, teljes oldalt görgetve is, minden itt látható képernyőképet ezzel készítettem. Szuperül kiváltja a Windows Képmetszőjét és a Chrome-ba épülő extra plugineket (amik hol működnek, hol meg csak ígérgetnek...). Mivel Chromium alapú, így a Chrome kiegészítői is telepíthetőek rá, többek között Adblock is.
Na, de mi is az a Belli? A Belli a bálnácskánk gyomra, ami amolyan gyűjtőfüzetként vagy helyi "pinterestként" működik a számunkra, a felső sorban lévő Belli gombbal számunkra érdekes tartalmakat tudunk a Whale gyomrába tűzni, felcímkézni, és könnyen, gyorsan elérni. A jobb oldalsó Belli gomb ad hozzáférést a tartalomhoz, és hozzá lehet csatolni pl. a Youtube-azonosítónkat vagy a Facebookunkat, és adott parancsra (Youtube-on a Like gomb megnyomása, Facebookon a Megosztás (csak én) funkció használatával) félretenni magunknak, ami éppen érdekel. Ezzel nem zsúfoljuk tele a Kedvenceinket időszakosan érdekes dolgokkal.
Facebookról mentett, felcímkézett főzős videó a Belliben
Mindezek mellett a Whale újfajta böngészőélményt is garantál: akár a csúcsmobilokon, itt is ketté lehet osztani a képernyőt, így egy ablakon belül két füllel tudunk operálni.
Ha mindez nem lenne elég, a Whale tabjai is személyre szabhatóak, például különféle widgetek helyezhetőek el az újonnan nyitott fülön, melynek hátterét szabadon meghatározhatjuk, de akár random is választ nekünk képeket a böngésző, ha azt állítjuk be. A színsémákat is kedvünk szerint alakíthatjuk.
Nekem nagyon bejött a Whale, különösen így, hogy már nem csak kizárólag a koreai anyanyelvű felhasználókat célozzák meg vele (bár azért még több funkció inkább csak azoknak érdekes, akik tanulnak koreaiul, mondjuk, vagy szoktak koreai neten böngészni).
Szerintem abszolút érdemes kipróbálni, különösen, ha multitasking-bajnok vagy és szeretsz egyszerre sok dolgot csinálni a böngésződben. Innen lehet letölteni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
mrperfect 2017.11.02. 11:12:38
zsoci 2017.11.02. 11:13:00
Duplaxiii 2017.11.02. 11:13:01
CENZÚRÁZOD a blogodat?
Mitől félsz? Itt nem lesz zsidózás meg sorosozás.
Gyáva módon félsz mások véleményétől?
Tucat érvet írtam volna pro-kontra, de nem érdemled meg!
NE BLOGOLJ!
2017.11.02. 11:13:03
Mi az anyád bajod volt a hozzászólásommal?
Büdös gyökér.
Xia.blog 2017.11.02. 11:14:52
Xia.blog 2017.11.02. 11:16:44
2017.11.02. 11:17:37
És még mielőtt. NEM, a FIREFOX, az OPERA, és a CHROME böngészőben sem lehet beállítani, hogy egyszerre csak egy ablak fusson!
Ennyi.